The Next Tetris

Możliwość komentowania The Next Tetris została wyłączona 71

Któż nie widział choć raz w życiu Tetrisa? Ukazał się chyba na wszystkie starsze systemy, niezależnie czy to była to konsola czy komputer. Sprzedawany w formie mini-gierek na każdym osiedlowym rynku po dziś dzień. Idea prosta jak drut zawierająca jednak w sobie coś, co gracze nauczyli się nazywać grywalnością, miodnością, czynnikiem uzależniającym od gry, który sprawia, że przez długi czas jest w stanie utrzymać nas przy układaniu poziomych linii ze spadających klocków o rozmaitych kształtach i barwach. To jest właśnie Tetris.
Należy się od razu zastanowić, czy gra nadal warta jest tego, żeby kupić ją z powodów innych niż sentyment. Odpowiem od razu. Nie. Myślę, że lepiej będzie nabyć wspomnianą elektroniczną gierkę od jednego z bazarowych sprzedawców. Jest przynajmniej przenośna. No chyba, że zależy nam na drganiach Dual Shocka lub kolorowym obrazie. Z drugiej strony – w końcu to chyba jedyny Tetris na PSX. Należałoby się nad tym zastanowić. Ale zapewne intrygujące słówko „next” w tytule nie dając Wam spokoju ciśnie na usta pytanie, jakich to innowacji możemy się po produkcie Atari spodziewać. Zatem, co oferuje nam nowy Tetris?
Na początku niewiele: do wyboru dwie opcje: The Next Tetris oraz Classical Tetris.
Druga opcja to zwykły Tetris, zaś pierwsza wzbogaca jego starą wersję przez wprowadzenie nowej, interesującej zasady. Mianowicie, wszystkie spadające w głąb naszej studni klocki podzielono na dwie grupy: są to Tetramino oraz Multimino. Tetramino to zwykły klocek spotykany w klasycznej wersji Tetrisa, nie wykazujący żadnych nadzwyczajnych właściwości. Inaczej jest w przypadku Multiminos, klocków złożonych z kilku połączonych ze sobą kwadracików. Kształt klocków jest standardowo, taki jak w zwykłym Tetrisie, róznicą jest jedynie ich wielokolorowość. Gdy taki „łączony” klocek zatrzyma się na innym, a jego kolorowa część nie znajdzie dla siebie oparcia, odłączy się od reszty klocka i będzie spadać dalej.
W przypadku zetknięcia się ze sobą bloków o tym samym kolorze, połączą się one tworząc większe klocki nazywane Polyminos. Sprawiają one sporo kłopotu, jeżeli chcemy je usunąć za pomocą nowej możliwości, jaką daje nam opcja Cascade. Polega ona na tym, że gdy oczyścimy jedną z linii, leżące nad nią klocki o innych kolorach spadną w dół niejednokrotnie wypełniając powstałe luki i pozwalając na usunięcie nowych linii. Ta właśnie opcja pozwoli nam grając w The Next Tetris zdobywać najwięcej punktów.
W obu przypadkach, zarówno Next jak i Classical, do wyboru dostajemy następujące tryby rozgrywki:

  • One Player – tryb gry dla jednego gracza polegający na jak najszybszym układaniu klocków, by usunąć niedokończone linie w kolorze szarym

  • Two Player – odpowiednik poprzedniego trybu dający jednak możliwość rywalizacji z drugim graczem

  • Marathon – ten tryb to typowy przykład gry na czas – w jak najkrótszym czasie musimy oczyszczać kolejne studnie z zalegających na ich dnie klocków przy stale rosnącym poziomie trudności

  • Practice – tutaj gra pozwoli Ci zorientować się w nowych regułach i pomoże doskonalić swoje umiejętności

  • Score Marathon – gra polega tutaj na jak najdłuższym utrzymaniu się przy układaniu klocków i zdobywaniu punktów. Poziom trudności jest wprost proporcjonalny do naszego zaawansowania w grze.

Gra ubrana w trójwymiarowe szaty wcale nie zyskuje przez to na swej atrakcyjności, gdyż jeśli już kogoś wciągnie, przestaje on zwracać uwagę na oprawę. Mimo to jednak można powiedzieć, iż jest to najładniejsza graficznie ze wszystkich wersji Tetrisa (nie licząc The NT na PC). Dźwięk i muzyka są takie jak powinny być i podobnie jak grafika przestają być zauważane przez planującego następny ruch gracza. Można to grze zaliczyć na plus. Mimo niego jednak, nie widzę w grze nic na tyle nowatorskiego, co zadecydowałoby o przyznaniu grze oceny wyższej niż 4 – ocena dla gry dobrej, nie wybijającej się jednak ponad przeciętność. I taki też jest mój werdykt. Mocna czwórka.

Uwagi: Stary dobry wynalazek w nowym opakowaniu

admin

View all contributions by admin

Similar articles