Na stronie tej znajduje się odzwierciedlenie mojego wieloletniego doświadczenia w zawodzie programisty gier komputerowych. Nie znajdą się tutaj uniwersalne rozwiązania dla każdego rodzaju oprogramowania. Wszystko co tutaj jest przedstawione, jest dedykowane tworzeniu specyficznego rodzaju oprogramowania jakim są gry komputerowe. Ponadto jest wielce prawdopodobne iż pokazane techniki ulegną “przedawnieniu” w ciągu najbliższych 2-3 lat, gdyż tak często następują zmiany w koncepcjach tworzenia gier komputerowych. Coraz to nowszy sprzęt PC, nowsze konsole, zmieniające się wymagania graczy powodują, że dziedzina ta ciągle się zmienia i ewoluuje.

Powszechnie stosowane techniki w oprogramowaniu komputerowym, często nie sprawdzają się w programowaniu gier i staram się zawsze powtarzać, że ze względu na wymaganą optymalizację nisko poziomową, specyfikę zachowania kodu oraz rodzaj przetwarzanych danych, należy często łamać zasady pisania programów i szukać nie konwencjonalnych rozwiązań które typowych “akademickich programistów” przyprawią o siwiznę. Dlatego też oprócz opisu zalecanych technik, będę też opisywać dlaczego w danej sytuacji należy odrzucić typowe dla innych programów rozwiązania. Istotna jest tutaj zwłaszcza specyficzna konstrukcja konsol, które są przystosowane głównie do tworzenia gier a nie są przystosowane do tworzenia tzw. general programming czyli programowania ogólnego związanego z przetwarzaniem danych jakie można spotkać w typowych aplikacjach biurowych.

O mnie

Nazywam się Adam. Urodziłem się w 1975 roku i jestem programistą od 15 lat. Specjalizuje się w wąskiej dziedzinie jaką jest tworzenie gier komputerowych, dziedzinie, której poświęcam całą swoją energię oraz wiedzę.

Programowaniem zainteresowałem się w okolicach roku 1990 gdy mniej więcej po roku grania w gry na moim nowiutkim Atari 65XE postanowiłem zrobić coś bardziej kreatywnego. Pierwszy publiczny program, który napisałem wraz ze znajomym, ujrzał światło dzienne w roku 1992 i był rozprowadzony za pomocą giełdy komputerowej w Warszawie. Był to program demoscenowy (połączenie grafiki i muzyki, rodzaj teledysku komputeroweg) o nazwie Bonanza. W ciągu kolejnych lat powstawały kolejne produkcje wśród których się znalazł program do kompresji danych, program graficzny oraz program muzyczny. Wszystko na komputer Atari 65XE. W granicach roku 1995 zacząłem pisać na komputer PC.

Bez wcześniejszych spektakularnych osiągnięć (może po za stworzeniem popularnego formatu oraz playera do odtwarzania muzyki z Atari XL/XE na PC oraz prócz kilku prób zrobienia paru gier w amatorskich projektach) około roku 1999 zacząłem pracę w firmie Metropolis Software House (tak brzmiała wtedy jej nazwa). Przez mniej więcej rok powstawał projekt “Two Worlds”, który został przerwany na życzenie wydawcy niemieckiego Topware. Potem po kolejnych 2 latach pracy w Metropolis ukończyliśmy grę Archagel, która o ile mi wiadomo w polsce nigdy nie została wydana. Po wydaniu Archangela nastąpiły ciężkie czasy dla Metropolis. Odeszła większość osób w tym również ja. Postanowiłem wykorzystać chwilę czasu na odpoczynek, który trwał ok. pół roku.

Gdzieś na początku 2003 roku dołączyłem do developerów w firmie City Interactive. To były najbardziej intensywne 2 lata w mojej karierze developerskiej. W ciągu tego krótkiego czasu współtworzyłem (od programisty do leadera projektu) SmashUp Derby (które było ciekawym projektem powstałym całkowicie w środowisku Virtools), Wings of Honour, Pacific Heroes, Project Freedom, Terrorist Takedown, Battlestrike, Battlestrike: The Siege.

Po dwóch latach w City Interactive, niemal z biegu przeszedłem do CDProjekt Red Studio i rozpocząłem pracę przy projekcie Wiedźmin (The Witcher), który wciąż jest w trakcie developingu.