1. Overflow work – określa krótkoterminowe kontrakty związane z koniecznością szybkiego dostarczenia assetów. Jest to najdroższa forma posiadająca najwyższą stawkę osobowo-godzinną, ale z kontraktem na niewielką ilość assetów.
2. Specialist work – ekskluzywne kontrakty. Posiadają dość wysoki koszt osobowo-godzinny ale sam kontrakt jest relatywnie tani (poniżej 50 tyś USD) gdyż jest na ogół krótkoterminowy, chociaż poprzedzony długim okresem planowania zarówno ze strony zamawiającego jak i wykonawcy. W tej formie zamówienia, najczęściej wykonywane są prace wymagające wysokiej jakości assetu, takich jak np. projekt i wykonanie głównej postaci gry.
3. Volume outsourcing – w tej formie kontraktów, zlecane jest wykonanie bardzo dużej ilości assetów z zazwyczaj bardzo długim terminem realizacji (6 do 9 miesięcy). Taki kontrakt posiada najniższy koszt osobowo-godzinny, lecz suma kontraktu, ze względu ilość assetów oraz czas realizacji, jest najwyższa wśród wszystkich kontraktów i zazwyczaj przekracza ona 50 tyś USD.
Obecnie outsourcowane jest wszystko co można użyć w grze: grafikę, dźwięk a nawet kod. Wg analityków, najszybciej rozwijającą się gałęzią jest outsourcing animacji; głównie postaci. Jednym z ciekawszych zastosowań, jest kupowanie dużej ilości gotowych presetów w celu prototypowania gry.
W polsce nie możemy się poszczycić zbyt dużą ilością gier odnoszących sukces poza naszymi granicami. Być może jest to spowodowane tym, że ciężko jest zebrać grupę zdolnych ludzi w każdej dziedzinie oraz pozyskać odpowiednio wysoki budżet aby było możliwe pomyślne skończenie wysokiej jakości projektu. Może więc dla indywidualistów oraz małych grup zdolnych ludzi, dobrym rozwiązaniem jest założenie firmy, która się zajmie outsourcingiem dla innych większych firm z wysokimi budżetami ? Z pewnością warto nad tym pomyśleć.