Dinosaur

Możliwość komentowania Dinosaur została wyłączona 3

Dinosaur to najnowsza produkcja ze stajni Walta Disneya, film ten zabiera widza w świat, gdzie naturalne krajobrazy stają się tłem dla wygenerowanych komputerowo postaci. Sam film zawiera przeszło 1300 ujęć z wykorzystaniem grafiki komputerowej. Wszystkie te ujęcia zajęły 45 terabajtów pamięci, czyli około 70 tysięcy płyt CD, co odpowiada 25 tomom encyklopedii zawierającej 11700 stron tekstu. Natomiast praca nad całym filmem trwała przeszło 5 lat, a pracowało przy nim około 300 artystów oraz ekspertów. Sam film opowiada o grupie dinozaurów (niemożliwe, prawda?), którym udało się przetrwać kosmiczny kataklizm u schyłku okresu kredy, czyli 65 mln lat temu. Obraz zawiera w sobie wszystkie najważniejsze przesłania, jakie mają filmy dla młodszej widowni, choć jest także kilka dla tej starszej grupy. Oglądając film jesteśmy widzami nie tylko znakomitych efektów w postaci renderowanych dinozaurów, ale także świetnych zdjęć krajobrazów.

Polityka Disneya odnośnie wydawania gier jest dosyć prosta. Najpierw ukazuje się film, a w kilka dni po jego premierze ukazuje się gra na jego podstawie. Zazwyczaj jest to prosta, ale miła platformówka, jednak tym razem chłopaki z Disneya postanowili stworzyć coś nowego, a mianowicie połączyli kilka różnych gatunków. Co z tego wyszło? Hybryda platformówki, zręcznościówki, przygodówki i RPG. W grze przyjdzie się nam wcielić w każdą z trzech postaci a są to: Aladar – Iguanodon, Zini – Lemur, oraz Flia – Pteranodon. Cała zabawa polega na odpowiednim wykorzystaniu umiejętności każdej z postaci. Ponieważ podczas swej wędrówki będziemy atakowani przez różne stwory, będziemy mogli zamieniać się pomiędzy bohaterami, gdyż każdy z nich posiada specyficzne dla siebie umiejętności. Aldar posiada najwięcej energii z całej trójki a fakt, iż atakuje najsilniej czyni go taranem i obrońcą całego zespołu. Zini dzięki swej małej posturze z łatwością może omijać przeciwników a następnie atakować ich z bezpiecznej odległości rzucając w nich kamieniami. Natomiast Fila jest praktycznie nietykalna dla większości stworów, gdyż cały czas szybuje w powietrzu.
Kwestia odpowiedniego wykorzystania różnych zdolności jest bardzo ważna. Większa cześć zagadek przypomina mi dość stary tytuł, a mianowicie The Lost Vikings, gdzie każda z postaci posiadała inne umiejętności, które pomagały całej ekipie (także trójce) w pomyślnym ukończeniu etapu. Podobnie jest w przypadku Dinozaura. Tylko praca zespołowa pozwoli nam na ukończenie poziomu. Dla przykładu: tylko Aldar posiada tyle siły by przewrócić drzewo, po którym przebiegnie, a Zini- by rzucić kamieniem w głaz, który spadając zrobi przejście dla tej dwójki. Jednak dalszą wędrówkę może im umożliwić tylko pomoc Flii. I tak przez cały czas…

Pod względem pomysłu gra jest bez zarzutu, jednak wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Począwszy od tragicznego sterowania, aż po żałosną kolizję detekcji. Wyobraźcie sobie, że bez najmniejszego problemu przebiegacie po cienkiej kładce, jednak z przejściem po wielkim kamieniu macie problemy, bo postać spada mimo iż stoi na jego środku! Poczekajcie- to jeszcze nie koniec. Idealnym przykładem są wszelkiego rodzaju starcia z wrogiem. Gdy Aldar wykonuje swój atak ogonem może nie trafić w przeciwnika stojącego tuż obok niego, ale uda mu się uderzyć tego, który dopiero podbiega. Podobnie ma się sprawa ze zbieraniem przedmiotów przez Flię- albo od razu go weźmiemy, albo będziemy się męczyć kilka dobrych minut.

Oprawa graficzna jest w normie. Obiekty są przyzwoite a textury niczego sobie. Natomiast umieszczenie kamery nad głowami bohaterów w dobry sposób maskuje wszelkie niedoróbki graficzne. Jedynie animacja mogła by być nieco lepsza. Pomiędzy etapami mamy przyjemność zobaczyć fragmenty z filmu, co należy zaliczyć do zdecydowanych plusów gry. Podobnie wygląda sprawa oprawy audio. Muzyka jest znakomita, jednak należy pamiętać, że została zapożyczona z filmu. Jedynie dialogi zostały nagrane od nowa.

Ogólnie rzecz biorąc Dinosaur powstał tylko po to, by wyciągnąć kasę od osób, które były na filmie. Mimo, iż sam pomysł jest całkiem dobry, to tragiczne wykonanie psuje cały efekt. I nie uratuje tego słaba encyklopedia dinozaurów, ani fakt, że można zobaczyć kilka scen z tego filmu.
Jeśli chcecie zobaczyć znakomitą animację komputerową- idźcie do kina. Jeśli chcecie poczytać o dinozaurach- kupcie sobie książkę lub idźcie do biblioteki. A jeśli chcecie doświadczyć kiepsko wykonanej gry z gorzej niż przeciętną miodnością – proszę bardzo. Ja dziękuję…

Dinosaur
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
admin

View all contributions by admin

Similar articles